Iz stranke SDA oglasili su se javnim priopćenjem. I dalje se u toj stranci drže starih načela i opredjeljenja. Gubitak vlast im nije iznjedrio nikakvu pouku, jer SDA i dalje tjera svoju politiku. Onu istu koja nije dala nikakve rezultate dok su on bili dio vlasti i koja je praktično jedna od ključnih čimbenika permanentne krize u Bosni i Hercegovini.
U priopćenju se, očekivao, prvo kritizira vladajuća Trojka gdje im se spočitavaju njihovi kukavički ustupci koji su na štetu Bosne i Hercegovine. Očito SDA ne razumije da su kompromisi dio rješenja, a ne da se cijelo vrijeme zauzimaju čvrsti, nepomirljivi, stavovi koji samo mogu produbiti krizu i koji sigurno neće doprinijeti smanjenju napetosti.
SDA optužuje Trojku da je nedorasla i kako je riječ o sebičnim političkim diletantima.
„Bez političkog iskustva, bez ikakve strategije i plana politiku vode verbalnim vratolomijama i jeftinim populističkim doskočicama, dok istovremeno nastavljaju ispunjavati zahtjeve SNSD i HDZ-a, pomažući im da ostvare svoje političke, kadrovske i financijske interese,“ ističe se u priopćenju SDA.
Također naglašavaju kao je Dodiku prepušten gotovo sav sigurnosni sektor i kako pogoduju Dodiku da mu isporuče 100 milijuna KM, kako kažu, za kumovu zgradu.
Naravnom ni HDZ BiH nije mogao ostati pošteđen, jer SDA bi i dalje da bira Komšića u Predsjedništvo BiH. Sukladno tom stavu naglasili su: „S obzirom na dosadašnja iskustva i ranije najave, bilo bi pogubno da HDZ-ov prijedlog izbornog zakona prođe Dom naroda, te da se o njemu glasa u Predstavničkom domu PS BiH, jer postoji opravdana bojazan da bi dio zastupnika iz Trojke bio spreman zarad svojih fotelja i takav zakon isporučiti Čoviću.“
I nije za SDA Izborni zakon jedino problematičan, Bakir i ekipa se protive svakoj dodijeljenoj poziciji Hrvatima (HDZ BiH) u zajedničkim tijelima vlasti, jer po njima Hrvati onako imaju više nego im pripada. Tako se SDA protivi imenovanja kadrova HDZ BiH na pozicije u Federalnoj televiziji i Federalnoj upravi policije.
Ovakav politički diskurs i isključivost Stranke demokratske akcije nije i ne može biti u korist stabiliziranja političke krize u BiH. Trojka možda s pozicije bošnjačke strane ne izvlači maksimalnu političku korist, ali svakako kompromisnim rješenjima doprinosi miru i stabilnosti u državi. Sve dok SDA istupa sa svojim radikalnim principima Trojka se ne bi trebala brinuti za svoju poziciju u tijelima državne vlasti. Što više SDA pokazuje svoju narav bosanskohercegovačkog kadije to će njihova politika sve manje biti prihvaćena partnerima iz reda druga dva naroda.
Trojka iz Sarajeva i Trojka iz opozicije u Republici Srpskoj nagovještavaju da u Bosni i Hercegovini mogu puhati i neki drugi vjetrovi. Zastupati kategorično nacionalističke stavove čini se stvar su političke prošlosti.
Bez obzira što je Bosna i Hercegovina danas u najdubljoj političkoj krizi od završetka rata jasno je da se kod ljudi svijest polako mijenja i da će na svakim budućim izborima retrogradne, nacionalističke i politike isključivosti biti kažnjene. Narodu je dosta podjela i zauzimanja čvrstih političkih stavova koji ovu zemlju nazaduju u svakom pogledu.
DOMOVINA