Petar Zrinski: Tragična sudbina hrvatskog bana i njegove urote

U austrijskom gradu Bečko Novo Mjesto ili Bečki Novigrad (Wiener Neustadt) smještenom oko 50 kilometara južno od Beča dana 30. travnja 1671. godine pogubljeni su Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan. Od tada su prošlo 354 godine. Donosimo kratku priču o ovim hrvatskim domoljubima.

DOMOVINA
4 min čitanja
Spomen biste Zrinskog i Frankopana u Bečkom Novom Mjestu

Petar Zrinski, jedan od najistaknutijih hrvatskih plemića 17. stoljeća, poznat je po svojoj hrabrosti, književnom talentu i tragičnom kraju. Njegov život obilježen je borbom za očuvanje hrvatskih interesa u okviru Habsburške Monarhije, ali i sudjelovanjem u tzv. Zrinsko-frankopanskoj uroti, koja je dovela do njegovog uhićenja i pogubljenja. Evo detaljnijeg pregleda njegove sudbine.

Tko je bio Petar Zrinski?

Petar Zrinski (1621.–1671.) pripadao je uglednoj obitelji Zrinski, koja je igrala ključnu ulogu u obrani Hrvatske od Osmanlija. Bio je ban Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, ali i vojskovođa, pjesnik i mecena kulture. Njegova djela, poput pjesničke zbirke “Adrijanskoga mora sirena”, svjedoče o dubokoj ljubavi prema hrvatskom jeziku i kulturi. Osim toga, Zrinski je bio strastveni kolekcionar knjiga i umjetnina, a njegova knjižnica smatrala se jednom od najbogatijih u tadašnjoj Hrvatskoj.

- Mjesto za vašu reklamu -
Ad image

Povijesni Kontekst: Habsburško Carstvo i Hrvatski Interesi

U 17. stoljeću, Hrvatska je bila dio Habsburške Monarhije, koja je često zanemarivala interese hrvatskih plemića. Nakon Vasvarskog mira (1664.), kojim je završen rat s Osmanlijama, mnogi hrvatski plemići bili su nezadovoljni jer su smatrali da mir ne štiti njihove teritorije. Petar Zrinski i njegov šurjak Fran Krsto Frankopan bili su među najglasnijim kritičarima. Habsburzi su, pak, smatrali da su hrvatski plemići previše samostalni i da ih treba kontrolirati, što je dovelo do sve većeg nezadovoljstva.

Zrinsko-Frankopanska Urota (1670.)

Nezadovoljni politikom Beča, Zrinski i Frankopan sklopili su tajni savez s Francuskom, Mletačkom Republikom i Osmanskim Carstvom kako bi oslobodili Hrvatsku od Habsburške vlasti. Cilj je bio stvoriti neovisnu hrvatsku državu. Međutim, urotu je otkrila habsburška obavještajna služba, a Zrinski i Frankopan su uhićeni 1670. godine. Urota je bila dobro organizirana, ali nedostatak diskrecije i izdaja nekih sudionika doveli su do njene propasti.

Suđenje i Pogubljenje

Suđenje Zrinskom i Frankopanu održano je u Beču 1671. godine. Optuženi su za izdaju, a proces je bio više politički nego pravedan. Iako su se branili da su djelovali u interesu Hrvatske, osuđeni su na smrt. Habsburške vlasti nisu dopustile da se urotnici oslobode, jer su željele poslati jasnu poruku svim potencijalnim pobunjenicima.

- Mjesto za vašu reklamu -
Ad image

Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan pogubljeni su 30. travnja 1671. u Wiener Neustadtu.

Prema predaji, Zrinski je prije smrti izgovorio riječi: “Živio kralj, a pogibe ovaj, koji je za domovinu život svoj!” Njihova pogubljenja izazvala su šok i tugu u Hrvatskoj, a njihove obitelji bile su kažnjene oduzimanjem imanja i titula.

Posljedice urote

Habsburške vlasti su nakon urote pojačale kontrolu nad Hrvatskom, ograničavajući autonomiju hrvatskog plemstva. Uvele su niz represivnih mjera. Mnogi plemići bili su kažnjeni, a njihova imanja konfiscirana.

Zrinski i Frankopan postali su simboli hrvatskog otpora i žrtvovanja za domovinu. Njihova smrt doživljena je kao nacionalna tragedija, a njihova djela i pisma kasnije su postale inspiracija za hrvatske preporoditelje.

Zrinski je ostavio trajan trag u hrvatskoj književnosti, a njegova djela i pisma svjedoče o dubokoj ljubavi prema Hrvatskoj. Njegova pjesma “U smrt gospodične Ane Katarine Zrinski” smatra se jednim od najljepših primjera hrvatske barokne lirike.

- Mjesto za vašu reklamu -
Ad image

Petar Zrinski danas

Danas se Petar Zrinski smatra jednim od najvećih hrvatskih patriota. Njegova tragična sudbina podsjeća na tešku povijest Hrvatske u okviru Habsburške Monarhije, ali i na hrabrost i požrtvovnost pojedinaca koji su se borili za slobodu svog naroda. Njegov lik često se spominje u kontekstu hrvatske borbe za nacionalnu samostalnost, a njegova djela i dalje inspiriraju nove generacije.

DOMOVINA

Podijelite ovaj članak
Slijedite:
Administrator portala. Više informacija o autoru svakog teksta kojeg potpisuje Administrator portala možete dobit na mail info@domovina.ba
Napišite komentar