EU odlučila stati na kraj jeftinoj robi iz Kine

Europska komisija uvodi carine na uvoz robe čija vrijednost ne prelazi 150 eura. To će prije svega pogoditi ogromno i ekstremno rastuće tržište jeftine kineske robe koja se preko platforme Temu i sličnih internet tgovina uvozi u europske zemlje.

DOMOVINA
6 min čitanja

Europska komisija je pozvala države članice i Europski parlament da što brže usvoje predloženu zakonsku reformu prema kojoj će i roba čija vrijednost ne prelazi 150 eura biti uredno carinjena i bolje kontrolirana pri uvozu u EU. Ovo je dio šireg akcijskog plana usmjerenog na rješavanje rastućeg broja interkontinentalnih paketa niske vrijednosti, koji godišnje raste za oko milijardu pošiljki.

Prošle je godine u Europsku uniju ušlo 4,6 milijarde paketa s robom čija vrijednost nije prelazila 150 eura, što znači da 12 milijuna takvih pošiljki stiže svaki dan. Ovaj broj se svake godine udvostručuje. Mnoge od tih pošiljki nisu u skladu s europskim propisima, a carinske službe često nemaju kapacitet kontrolirati toliki broj paketa.

Platforme kao što su Temu i Shein koriste praksu slanja velikog broja paketa za svaku pojedinačnu narudžbu kako bi prošle ispod radara trenutnih europskih carinskih propisa koji ne carine robu ispod vrijednosti od 150 eura. Međutim, nova zakonska reforma znači da paketi s Temua s narudžbom ispod 150 eura više neće biti oslobođeni carine. Uz to, predlaže se i uvođenje posebne naknade za dodatni posao koji carinici imaju s tako velikim brojem paketa.

- Mjesto za vašu reklamu -
Ad image

Ovaj potez dolazi u trenutku kada je eksplozivan rast Temua na tržištu EU podigao obrve kod europskih trgovaca na malo, koji tvrde da se bore s konkurencijom drastično nižih cijena ponuđenih na platformi. Te niže cijene, tvrde kritičari, često se postižu agresivnim izbjegavanjem poreza, iskorištavanjem rupa u carinskim propisima, a potencijalno i praksama proizvodnje ispod standarda.

Prema riječima Michaela McGratha, europskog povjerenika za zaštitu potrošača, Europska komisija će upotrijebiti sve alate kako bi u potpunosti poduprla i koordinirala provedbu zakona. Henna Virkkunen, izvršna potpredsjednica Europske komisije zadužena za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju, istaknula je da ideja nije zabraniti uspješne online trgovine, već osigurati da sve trgovine poštuju zdravlje i sigurnost europskih potrošača.

“Građanima i poduzećima želimo omogućiti da i dalje uživaju u brojnim prednostima kupnje na internetu, a da se rizici od opasnih proizvoda koji ugrožavaju zdravlje i sigurnost potrošača svedu na najmanju moguću mjeru. Želimo vidjeti konkurentan sektor e-trgovine koji štiti potrošače, nudi prikladne proizvode i poštuje okoliš,” poručila je Virkkunen.

Europska komisija je također naglasila važnost suradnje među državama članicama u provedbi novih propisa. “S obzirom na stalni rast online kupovine, od ključne je važnosti osigurati da se naši propisi prilagođavaju novim izazovima i štite europske potrošače,” dodao je McGrath. Ova reforma, uz uvođenje carina na robu ispod 150 eura, također predlaže dodatne mjere za jačanje kapaciteta carinskih službi diljem EU-a.

Uvođenje carina nedvojbeno bi dovelo do viših cijena za potrošače koji kupuju od Temua. To bi moglo rezultirati smanjenjem popularnosti Temua na tržištu EU-a. Međutim, zagovornici carina tvrde da je ova prilagodba nužna kako bi se stvorili ravnopravni uvjeti za europska poduzeća i osigurala sigurnost potrošača.

Mogući odgovor Kine

Kina će vjerojatno smatrati predložene carine protekcionističkim mjerama usmjerenim na ometanje rasta kineskih e-trgovinskih tvrtki. Peking bi mogao uzvratiti sličnim carinama na robe iz EU-a, potencijalno izazivajući trgovinski spor. Kinesko ministarstvo trgovine već je izrazilo zabrinutost zbog potencijala za diskriminatorni tretman i pozvalo EU da održi ravnopravne uvjete za sva poduzeća.

- Mjesto za vašu reklamu -
Ad image

Planovi Europske unije za uvođenje carina na kinesku robu kupljenu preko Temua, uključujući pakete ispod 150 eura, odražavaju nastojanje da se zaštiti domaća ekonomija, osigura pravedna konkurencija i poveća sigurnost proizvoda na tržištu. Iako ovaj potez može donijeti određene izazove za potrošače navikle na niske cijene, dugoročne koristi za europsko gospodarstvo mogle bi biti značajne.

Važno je da EU transparentno komunicira o razlozima i očekivanim efektima ovih mjera kako bi se osigurala podrška javnosti. Istovremeno, potrošači i trgovci trebaju biti informirani i pripremljeni na promjene koje će utjecati na njihove navike kupovanja i poslovanja.

Budućnost će pokazati kako će se ove mjere odraziti na trgovinske odnose s Kinom i hoće li dovesti do željenih rezultata u smislu jačanja europske ekonomije i zaštite potrošača. Jedno je sigurno: u globaliziranom svijetu, balansiranje između otvorene trgovine i zaštite vlastitih interesa ostaje trajni izazov.

Hoće li se istom praksom povesti zemlje izvan EU kao što su Bosna i Hecegovina i Srbija ostaje da se vidi. Zemlje koje nisu članice EU odluke Europske komisije ne obvezuju, ali je za očekivati da će EU izvršiti pritisak i na ostatak europskih zemalja kao bi iste uskladile svoje zakonodavstvo sa europskim što će za cilj imati globalni pritisak na Temu islične internet prodajne patforme.

Dobra vijest za one koji rado kupuju preko Temua da će sve ići po starom još najmanje 3 godine. Osim ako Europska komisija ne ubrza proces donošenja svoje odluke o provedbi akcijskog plana za regulaciju tržišta i uvoz robe ispod 150 eura vrijednosti.

BiH će izgleda moći spavati još mirnije, jer po ustaljenoj praksi u našoj državi sve uobičajeno kasni. Tako da će Temu duži niz godina bez problema i dalje slati svoju robu razdraganim kupcima u BiH kojima je važno samo da je jeftinije. Kvaliteta je uvijek bila manje bitna.

- Mjesto za vašu reklamu -
Ad image

DOMOVINA

Podijelite ovaj članak
Slijedite:
Administrator portala. Više informacija o autoru svakog teksta kojeg potpisuje Administrator portala možete dobit na mail info@domovina.ba
Napišite komentar