Donald Trump je u Vrtu ruža objavio uvođenje novih carina koje su opisane kao ključni korak prema “novom zlatnom dobu” za SAD i kraj “parazitiranja na poštenim Amerikancima”. Ove carine ciljaju uglavnom azijske zemlje u razvoju, poput Kambodže (49%), Vijetnama (46%) i Šri Lanke (44%), dok su Srbija i Bosna i Hercegovina pogođene carinama od 37% i 35%. Europska unija suočava se s carinama od 20%, iako su neke zemlje povlaštene s carinama od 10%, dok je Švicarskoj nametnuta stopa od čak 31%.
“Predugo smo dopuštali drugim nacijama da nas iskorištavaju, da nam kradu poslove i potkopavaju naše industrije”, izjavio je Trump. “Ti dani su prošli. Ove će carine zaštititi američke radnike, potaknuti američku proizvodnju i osigurati prosperitetnu budućnost za generacije koje dolaze.”
Trumpova administracija tvrdi da su ove mjere osmišljene kako bi zaštitile američku industriju, smanjile trgovinski deficit i potaknule domaću proizvodnju. Carine su također predstavljene kao recipročne mjere prema trgovinskim barijerama drugih zemalja. Međutim, ekonomski analitičari upozoravaju na moguće posljedice, uključujući rast cijena, poremećaje u opskrbnim lancima i potencijalne trgovinske sukobe.
“Ove su carine pogrešan pokušaj rješavanja složenih ekonomskih problema”, rekla je dr. Emily Carter, profesorica ekonomije na Sveučilištu Georgetown. “Oni će vjerojatno dovesti do viših cijena za američke potrošače, oštetiti naše odnose s ključnim trgovinskim partnerima i u konačnici naštetiti američkom gospodarstvu.”
Posebno je zanimljivo pitanje svrhe uvođenja visokih carina siromašnim zemljama koje gotovo i ne izvoze u SAD. Kritičari ističu da ove mjere mogu dodatno opteretiti već ranjive ekonomije, dok je njihov stvarni utjecaj na američku ekonomiju upitan. Istovremeno, Europska unija razmatra protumjere kako bi zaštitila svoje interese, što dodatno komplicira globalne trgovinske odnose.
Ova politika, iako usmjerena na jačanje američke ekonomije, mogla bi imati dugoročne negativne posljedice na globalnu ekonomsku stabilnost i suradnju. Pitanje ostaje hoće li ove mjere zaista donijeti “novo zlatno doba” ili će izazvati više štete nego koristi.
Ostaje da se vidi dugoročni učinak carina, ali jedno je jasno: Trumpova odluka da uvede ove sveobuhvatne nove mjere iz temelja je promijenila krajolik globalne trgovine i potaknula raspravu koja će oblikovati budućnost američkog gospodarstva u godinama koje dolaze.
DOMOVINA