Političare se znalo prozvati ovakvima, onakvima. I sam Bog zna kakvim ih sve atributima narod nije znao podariti. No, psihopatima ih je malo tko smatrao, osim katkada ili samo neke od njih. Nakon ovog teksta mnogi će se zapitati nisu li političari ipak malo veće psihopate nego se to čini na prvi pogled. Naime, kanadski kriminalistički psiholog sa sveučilišta Britanske Kolumbije profesor Robert D. Hares uspostavio je metodu (PCL-R test ) za utvrđivanje je li netko psihopat ili nije.
Iako je uvriježena činjenica da su psihopate uglavnom s onu stranu zakona, test profesora Haresa razotkriva da ih nemali broj živi među nama i po defaultu smatra ih se normalnim i zdravim ljudima. Premda se ovaj Haresov test primjenjuje na ljude svih profila i zanimanja zanimljivo bi bilo primijeniti ga na naše političare.
Mnoge bi iznenadili rezultati testa i činjenica da su upravo naši političari jedni od glavnih kandidata u našem društvu koji bi mogli ponijeti titulu psihopate.
Ispod su kriteriji Haresovog testa. Usporedite ih s odlikama naših političara i dobit ćete rezultat koliko je koji od političara psihopat.
Ako se navedena osobina ne odnosi na političara (osobu) tada se ne bilježe bodovi. Ako se navedeni kriterij djelomično odnosi na testiranu osobu tada joj se dodjeljuje 1 bod i ako se testirana osoba u potpunosti identificira s postavljenim kriterijem onda joj se dodjeljuje 2 boda.
Kriteriji Haresovog testa:
– rječitost i površan šarm,
– golemo samopouzdanje,
– patološko laganje,
– prepredenost/manipulativnost,
– nedostatak kajanja,
– emocionalna površnost,
– bezosjećajnost i nedostatak suosjećanja,
– odsutnost spremnosti da se preuzme odgovornost za vlastite postupke,
– čest osjećaj dosade,
– parazitski način života i nedostatak realnih dugoročnih ciljeva,
– impulzivnost, neodgovorno ponašanje,
– nesposobnost kontroliranja vlastitog ponašanja,
– upadljivo ponašanje u ranom periodu života,
– maloljetnički kriminal,
– različita kaznena djela,
– kršenje uvjetne presude,
– više brakova i promiskuitetno seksualno ponašanje.
Svatko tko skupi 30 ili više bodova može mu se dijagnosticirati pripadnost rizičnoj skupini potencijalnog psihopate. Ali ako uspije skupiti 40 bodova onda je dijagnoza više nego jasna – potvrđeni psihopata.
Neće nam svi političari za svaki kriterij dobiti po 2 boda, ali će većina njih skupiti lijepu bodovnu zalihu. U svakom slučaju trebali bi se dobro zapitati kakav je mentalni sklop ljudi koji nam kroje našu svakidašnjicu i kojih se pita sve u našem društvu. Ili bi i sami trebali proći kroz navedeni test jer smo mi upravo ti koji biramo i odabiremo naše političare (psihopate).
Perica Dujmenović